وفات ملکه الیزابت دوم؛ چارلز سوم به پادشاهی رسید

طبق گزارش اسوشیتد پرس به تایید کاخ باکینگهام انگلستان، حدود ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۸ سپتامبر سال جاری ۲۰۲۲، ملکه الیزابت دوم، طولانی ترین زمامدار سلطنت بریتانیا و ملکه ۱۴ کشور حاضر پس از ۷۰ سال سلطنت در سن ۹۶ سالگی در قلعه بالمورال، محل اقامت تابستانیش واقع در اسکاتلند وفات نمود. طبق روال سلطنتی بریتانیا به محض فوت ملکه جانشین او ولیعهد شاهزاده چارلز سوم، چارلز فیلیپ آرتور جرج، در سن ۷۳ سالگی به پادشاهی بریتانیا و ۱۴ کشور مشترک المنافع رسید. همسر دومش شاهدخت ولز کامیلا اکنون ملکه‌ همسر پادشاه بریتانیاست.

ملکه الیزابت دوم در تاریخ ۶ فوریه ۱۹۵۲ پس از درگذشت پدرش جرج ششم که پادشاه بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع بود به سلطنت رسید. مراسم تاجگذاری ملکه در روز ۲ ژوئن سال ۱۹۵۳ انجام گرفت.

اسوشیتد پرس در وفات ملکه نوشت: “اثرات از دست دادن ملکه برای ملت بریتانیا و همچنین برای سلطنت، بسیار عظیم و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.”

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و همسرش در اعلامیه وفات ملکه الیزابت دوم نوشتند: ” در دنیای بی ثبات امروزی، او یک حضور استوار، و منبع آسایش و سربلندی برای نسلهای بریتانیایی بود. بسیاری از مردم بریتانیا کشور خود را بدون او نمی شناختند.”

شهزاده چارلز سوم به پادشاهی رسید
شاهزاده چارلز سوم ۲۰۱۹

به استناد ویکی پدیا، شاهزاده چارلز وارث بلافصل تاج و تخت بریتانیا، دوک کورنوال و اولین شاهزاده سلطنت بریتانیاست که رسم پیوستن شاهزادگان به تحصیلات نظامی را زیر پا گذاشته و به تحصیل تاریخ، مردم شناسی و باستان شناسی در کالج ترینیتی کمبریج پرداخت و مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه دریافت نمود. وی نویسنده یا از نویسندگان تعدادی کتاب، دارای دیدگاههای برجسته و شایان توجه در زمینه معماری و رئیس کالج سلطنتی موسیقی لندن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری